Az Ivan & The Parazol idén üli a 15. születésnapját, aminek megünnepléseként kihozták a kifejezetten beszédes című Belle Époque című albumukat, és erre az aranykor megnevezésre húzzák fel a Budapest Parkos koncerjüket június 5-én.
Érdekes életutat tudhat maga mögött az Ivan & The Parazol, főleg ami a Budai Pop és az utána lévő időszakot illeti, mert ugyan addig is egy jól működő, kétnyelvű zenekar volt, viszont a Budai Poppal a Covid-járvány alatt léptek egy merészet és megírtak egy teljes mértékben magyar nyelvű lemezt úgy, hogy az előző négy album, mind angolul szólt (igaz, volt pár EP, feldolgozás és single ami magyar nyelven szólalt meg). Viszont a hatos lemezzel visszatértek az európai indie színtérre, és látszólag működik ez a dolog, a Breeze című dalukat például a BBC-n lehetett először hallani, de most nem az új lemezről szeretnék beszélni, hanem azt vizsgálni, hogy vajon tényleg itt az aranykor a zenekar életében?
A banda 2010-ben alakult, én viszont most szeretném a 2023 Park-os koncertjük és az utána történő eseményeket vizsgálni, mert az a koncert egy időszak lezárása és egy új időszak felvezetése volt egyben. A Covid-járvány végeztével az európai hangszeres inde-rock zene elkezdte másodvirágzását élni, és az Ivan & The Parazol-ra előbb mondom, hogy európai zenekar, minthogy a magyar igényeket szolgálná ki. Na, de akkor térjünk rá, mit zárt le a zenekar a 2023-as koncerttel!
Előszőr is talán az önbesorolást, műfaji értelemben, mert már ott megjelent a progresszív rock, a punk, a melankolikus rock és a pop-rock is, meg az elmúlt időszakok Illést és LGT-t idéző stílusú dalai is. Ezenkívül teljesen maguk mögött hagyták az underground színteret és mainstream, mégis önfejlesztő zenekarrá váltak, azaz megtalálták a nagyobb közönséget és nem ők igazodtak a közönséghez, hanem a közönséget igazították a maguk ízlésvilágára. Plusz 2023-ban építették fel a saját stúdiójukat, és ez is növelte a zenekar szabadságát, ahogy az is, hogy az új lemezt már Balla Máté, a zenekar gitárosa keverte.
A másik dolog, ami viszont inkább a körülményekre fogható, az a stabilitás tagok tekintetében, elsősorban billentyűs szempontból, mivel 2020-ban kilépett az addigi szintetizátorosuk Bex, és négy évig session zenészeket alkalmaztak, de most csatlakozott hozzájuk Kalmár Botond, aki egészen új ízt vitt a zenekar hangzásába. A másik terület a basszusgitárnál van Szőke Barna személyében, aki Springer Márton után egy szakmaibb megközelítésű, visszafogottabb, kevésbé zabolátlan basszusgitárjátékot prezentál.
És 2024-ben ezzel a felállással már megmutatták magukat a Parkban, viszont az még érezhetően számukra is egy kísérleti szakasz volt. Most viszont itt az aranykor egy új lemezzel (amiről lesz majd kritika is) és egy összeszokott csapattal, aminek a megünneplésére vagy megtekintésére a Budapest Parkban lesz alkalom június 5-én, amit Bérczesi Robi vezet fel.
Lord Jakab
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.